“Sağlıklı bir yaşamın formülü sağlıklı beslenmeye dayanır.” Hepimizin sıkça duyduğu ve uzmanların şiddetle desteklediği bir cümledir bu. Peki ya günlük hayatta buna ne kadar bağlı kalıyoruz?

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki ortalama yaşam süresi en uzun olan ülkeler Monako, Japonya ve Singapur olarak sayılıyor. Bu ülkelerdeki insanların kaliteli bir yaşam sürmesindeki en önemli etkense sağlıklı beslenme tarzını benimsemeleridir.

Günlük hayatta faydalarının farkında olmadan tükettiğimiz ya da tüketmekten kaçındığımız birçok besin var. Peki nedir bu besinler? Sizler için yüksek besin değeri ile beslenme düzeninize dahil edebileceğiniz en sağlıklı gıdalardan birkaçını araştırdık.

En Sağlıklı 4 Besin

SOYA FASULYESİ

Asya Mutfağının önemli bir unsuru olan soya, günümüzde dünyanın her yerinde yüksek besin değerlerinden dolayı sıklıkla kullanılıyor. Soya fasulyesi, soya sütü, soya unu gibi çeşitli halde tüketilen bu baklanın en çok bilinen özelliği ise %26 oranında protein içermesidir. Aynı zamanda sekiz gerekli aminositi de barındıran tek sebzedir. Metabolizma hızlandırır ve kanser, menopoz gibi hastalıklara karşı vücudu korur.

HAVUÇ

Mutfağımızda sıklıkla kullandığımız havucun faydaları saymakla bitmez. Çoğumuz besin değerinin bu kadar yüksek olduğunu bilmiyoruz bile. Havuç, vücudumuzdaki hemoglobin ve eritrositleri arttırarak kansızlığa iyi gelir. Bağırsak dostu bu sebze, gaz söktürür ve bağısakları yumuşatır. Yüksek lif oranı ile de kabızlık gibi problemlerle savaşır. Aynı zamanda cildi yeniler ve size güzellik katar.

SOMON

Tatlı su balığı olan somon, oldukça iyi bir omega-3 kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek protein oranı ile öğünlerinizdeki önemi büyüktür. 100 gramlık bir somonun yaklaşık 25 gramı proteinden oluşur. Bu da günlük protein ihtiyacımızın yarısı demek. Somonda bulunan yağlarsa vücudumuzun ihtiyacı olan doğmamış yağlardır. Yapılan araştırmalar, düzenli somon tüketiminin kalp rahatsızlıklarına iyi geldiğini gösteriyor. Bunda omega-3 yağ asitlerinin oranı ise büyük.

TURUNÇGİLLER

Ülkemiz sınırlarına Ege ve Akdeniz kıyıları dahil olduğu için turunçgil konusunda şanslıyız. Portakal, limon, greyfurt gibi meyvelerin dahil olduğu turunçgiller, sağlıklı beslenmenin kahramanlarıdır. Çoğumuun bildiği gibi yüksek C Vitamini içeren turuçgillerin daha birçok faydası var. Bağışıklığı düzenlerler, cildinizi yenileyerek parlak ve pürüzsüz bir görünüm verirler. Güçlü bir potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır kaynağıdırlar. Bu sayede vücudumuzun daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlarlar.

Eğer bu saydığımız besinleri tüketmiyorsanız tekrar düşünmenizde fayda var. Tekrar hatırlatırız ki sağlıklı bir vücut sağlıklı beslenmekten geçer.