Sağlıklı beslenmek sanılanın aksine zor bir iş değildir. Sağlıklı beslenme denilince çoğumuzun aklına sebze ağırlıklı, tatsız tuzsuz tarifler gelebilir. Oysaki hem sağlıklı hem de lezzetli öğünler hazırlamak mümkün. Peki, ne yersek “sağlıklı” sayılır? Bu yazımızda sizler için sağlıklı beslenme nedir, nasıl olmalıdır gibi sorulara cevap verdik.

Sağlıklı besin ağırlıklı bir mutfak, içerisinde genellikle bitkisel ürünler barındır; ancak bu demek değildir ki sadece sebze yemelisiniz. Az yağlı kırmızı ve beyaz et, baklagiller, süt ürünleri ve meyveler sağlıklı bir beslenmenin olmazsa olmazlarıdır. Bu gıdaları hepimiz tüketiyoruz ancak önemli olan onları ne sıklıkla öğünlerimize konuk ediyor olmamız.

Saydığımız gıdaların her birinin sağlığımız için ayrı bir faydası var. Örneğin, et ve süt ürünleri protein ve B-12 Vitamini ihtiyacımızı karşılarken, sebzeler de vücudumuzdaki magnezyum, potasyum, demir gibi faydalı maddeleri arttırır.

1. Çok çeşitli beslenin

Vücudunuzun her çeşit besine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Örneğin, sadece protein ağırlıklı beslenirseniz, vücudunuz ihtiyacı olan diğer besinleri alamaz. Sonuç olarak da vücudunuzun çalışma fonksiyonu bozulabilir ve çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Doğru bir karbonhidrat-protein-yağ dengesiyle, siz de vücudunuz da üzülmezsiniz.

2. Lif oranı yüksek gıdaları tercih edin

Uzmanlara göre alınan her 1000 kalorinin 14 gramı liften sağlanmalıdır. Peki, lifli gıdalar nelerdir? Genellikle sebze, meyve ve tahıllı gıdalarda yüksek oranda lif bulunur. Özellikle her sebzede bir miktar lif vardır; ancak enginar, ıspanak, mısır ve patates gibi sebzelerde daha fazla bulunur.

Bezelye ve fasulye gibi baklalar da güçlü lif kaynağıdırlar. Lifli gıdalar kolesterol, kabızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelirler.

3. Rafine şekeri hayatınızdan çıkarın

Tatlılar çoğumuzun karşı koyamadığı yiyeceklerdir. Bunun bir sebebi de fazla şeker tüketiminin bağımlılık tarzı bir etki yaratmasıdır. Şekerli gıdalar diyetisyenler tarafından “boş kalori” olarak tanımlanıyor çünkü içlerinde sağlıklı hiçbir besin bulunmuyor, aksine; diyabet, kolesterol, obezite, kanser, karaciğer yağlanması ve daha birçok ciddi rahatsızlığa sebep olabiliyorlar.

Glikoz ve fruktozun işlenmiş hali olan rafine şeker, genellikle yediğimiz bütün tatlılarda kullanılan ve en zararlı şeker türüdür. Bunun yerine meyve tüketirsek, hem şeker ihtiyacımızı karşılar hem de sağlığımızı riske atmamış oluruz.

Sağlıklı beslenmek sanıldığı gibi sıkıcı ve zor bir iş değil, ne yediğinizi bildiğinizde ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindiğinizde asla zorlanmadan daha güçlü bir vücuda ve zihne sahip olabilirsiniz.