Sağlığımız bizim için şüphesiz en değerli şey. Sağlıklı bir vücuda ve zihne sahip olmak için hepimiz zararlı şeylerden uzaklaşıp faydalı alışkanlıklar kazanmaya çalışıyoruz. Gündelik hayatta tecrübe ettiğimiz hemen hemen her şeyin sağlığımıza olumlu ya da olumsuz bir etkisi oluyor. Tükettiğimiz gıdalar, sosyal hayatımız, ruh halimiz, çevremiz, yaptığımız etkinlikler ve daha birçok etken sağlığımızı doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebiliyor.

Stresin Sağlıkla Olan İlişkisi

Çoğumuz stresli bir gün geçirdiğimizde kendimizi bitkin ve hasta hissederiz. İş yerinde yaşanan bir tatsızlık, sevdiklerinizle girdiğiniz bir tartışma ya da canınızı sıkan ufak bir olay o günü mutsuz ve düşük enerjili geçirmenize neden olabilir. Herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız olmasa bile kendinizi hastaymış gibi hissedebilirsiniz.

Stres, şiddetine göre sağlığınızda kötü sonuçlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda ise enerjinizi yerine getirmek için daha pozitif etkinliklere yönelmenizde fayda var. Zihninizin rahatlaması bedensel sağlığınıza da iyi gelecektir. Peki ne gibi şeyler yapılabilir?

Stresinizi Azaltacak Etkinlikler

Sosyalleşmek hiç şüphesiz stresinizi azaltmaya ve moralinizi yükseltmeye yarayacaktır. Her insanın sosyalleşmeye ve çevresiyle etkileşim kurmaya ihtiyacı vardır. Bu sebeple de başkalarıyla birlikte keyifli anlar yaşamak gün içinde biriktirdiğiniz stresi atmaya ve zihninizi ferahlatmaya fayda sağlar. Sağlıklı bir zihin ise beden sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

Şans Oyunlarının Sağlığımıza Etkisi

Şans oyunları ve sağlık dediğimizde aklınızda net bir şey oluşmayabilir. İşin aslı, şans oyunları oynamak stres atmamıza ve daha çok sağlıklı hissetmemize neden olabiliyor. Yapılan bazı araştırmalar eğlence amaçlı ve düzenli olarak şans oyunları oynayan kişilerin oynamayanlara göre diyabet, kaygı bozukluğu ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına maruz kalma oranları çok daha düşük. Araştırmacılar bu durumun sebebini şans oyunlarının oyuncularda stres azaltan ve ruh halini iyileştiren bir etkinlik olmasına bağlıyor.

Çevrim içi şans oyunları ise içerdiği sohbet odaları ile sosyal bir ortam yaratabiliyor. Özellikle orta yaşlı kullanıcılar, bu sohbet odaları sayesinde, yalnızlık hissinden bir süreliğine uzaklaşarak kendilerini daha iyi hissedebiliyor. İnternet üzerindeki JackpotCity gibi şans oyunu sitelerinin yardımıyla birçok insan stresini atarak eğlenceli vakit geçirebiliyor.

Sağlıklı bir zihin, sağlıklı bir beden demektir. Gün içinde başımıza çok farklı olaylar gelebilir. Olumlu ya da olumsuz, bu olayların sağlığımıza etkisini kontrol altına almakta fayda var. Bu yazımızda sizler için stres ile sağlıklı yaşam ilişkisine değindik.