Hayatın bir getirisi olarak gün içerisinde yaşanan stresler, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Gerek aile gerekse iş yaşamında stresli bir ortamda bulunmak, birden fazla sorunla aynı anda uğraşıyor olmak insan zihnini oldukça yorar. Kendini yorgun ve zayıf hisseden insan zihni ise vücudun önemli organlarına gereken sinyalleri verememeye başlar ve giderek onlar üzerindeki hakimiyetini kaybeder. Bu şekliyle, sağlığını kaybetmiş bir beyin vücudun diğer organlarının da zamanla sağlığını kaybetmesinde rol oynar. Bu sebeple, insan vücudunun sağlıklı kalabilmesinin ön koşulu, sağlıklı bir zihne sahip olabilmekten geçer denilebilir.

SPA yapmak, insanı gün içerisinde yaşanan olumsuzluklardan tamamen uzaklaştırır. SPA yapan kişiler stresten arınarak daha pozitif düşünmeye başlarlar. SPA sonrasında vücutlarının yenilendiğini söyleyen insanların, olaylara ve etraflarındaki gelişmelere verdikleri tepkiler tamamen değişir ve daha yapıcı olmaya başlar. Peki SPA nedir ve nasıl yapılır? Dileyen herkes her ortamda SPA yapabilir mi? SPA’nın öncesinde ve sonrasında bireylerin psikolojisinde ve bedeninde nasıl değişimler gözlemlenir? SPA güncel içeriği ile sağlıklı yaşamın kilit taşlarından biri olarak adlandırılabilir mi? Bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

SPA Nedir, Nasıl Yapılır?

SPA, özgün ismiyle Latince’den gelmektedir ve Selus Per Aqua (SPA) olarak bilinmektedir. Latincede bu terim, ”su ile gelen sağlık” veya ” sudan gelen sağlık” olarak da dilimize çevrilebilir. SPA insanı hem bedenen hem de ruhen rahatlatan, suyun sakin ve dingin gücünden yola çıkarak insan psikolojisine olumlu etkilerde bulunmayı hedefleyen bir terapi ve masaj seansı olarak da görülebilir. Özellikle Roma Döneminde oldukça fazla kullanılan SPA terimi, tarihin farklı çağlarında Avrupa’ya da bu şekliyle yayılmış ve kendini teknik bir terim olarak kabul ettirmiştir.

SPA sırasında suyun arındırıcı ve sakinleştirici etkisi insan bedeni ve zihni üzerinde oldukça fazla kullanılır. Bunun yanısıra, SPA sırasında doğal ve şifalı taşlar, aromatik bitkiler ve kokular da kullanılmaktadır. Bu elementlerin her birinin beynin farklı alanlarını harekete geçirdiği kabul edilir. Zihninin farklı yerlerini kullanarak düşünmeye başlayan bireylerin ise olaylara daha farklı açılardan bakıp, sorun gibi görünen durumlara farklı çözümler üretebildikleri görülür.

SPA, uygulandığı farklı içeriklerle sağlıklı bir yaşam sürmenin en popüler araçlarından biri halini almıştır.